sobota, 13 czerwca 2020

7 Zasad Szczęśliwej Rodziny

Zasady te oparłem na poglądach Ally Mc Ginnisa , Adele Faber , Joanny Gajdy i ostatnim bestsellerze Stevena Coveya 7 Nawyków Szczęśliwej Rodziny. Więc nie jest to jakaś teoria która mija się z rzeczywistością ale właśnie opiera się na doświadczeniach , również z trzech moich pozycji : Rozwój Osobisty, Szkoła nr 2, Jak zrozumieć Dorosłych. 

Praktycznie sam tezasady zastosowaliśmy w związku z Kami, według mnie związku prawie idealnym, bo idealnych zwiazków nie ma a teraz świetnie nam to wychodzi w związku z Jolą. 

Każda Para trochę inaczej widzi relację w Partnerstwie lub Malżeństwie , nie mówiąc już o innym modelu relacji naszych Dziadków, Rodziców czy Dzieci, trudno też nie zgodzić się że w tym ostatnim przypadku jak twierdzą psychologowie Rodziny ustępuje ona grupom czy klubom dążącym do podobnych celów, będę wdzięczny za wasze uwagi na temat wspomnianych zasad.

7 ZASAD SZCZĘŚLIWEJ RODZINY

1. ZASADA MU...UST (MUST)

Jest to zasada naczelna miłość, uznanie, szacunek, toposy czyli punkty wspólne dotyczące rodziny, a więc konwersacje nie na tematy które dzielą ale te które są wspólne dla całej Rodziny. Ostatnim punktem jest Uważność - zwracanie uwagi na życzliwość a nie prowadzące do wrogości lub co gorsza ubliżaniu na łonie Rodziny, co w rzeczywistości niszczy relacje : Ile Ty masz lat, Czy to jest takie ważne i inne podobne uwagi podobnej maści Dupków. Zasada MUST  jest zasadą naczelną i jesli nie jest przestrzegana to mówimy o Rodzinie jedynie w znaczeniu pokrewieństwa która w rzeczywistości niszczy rozwój osobisty poszczególnych członków Członków Rodziny.

Owszem czasami trudno mieć szacunek jesli ktoś uznający się za eksperta marketingu nie ma zielonego pojęcia o content marketingu, asystencie który głubi się w zarządzaniu HR poprzez popularny ostatnio WP ERP lub systemy CRM, Sprzedawcy który nie zna fundamentalnej w tym zawodzie pozycji Roberto Cialdiniego Jak wywierać wpływ na ludzi. 

No bo rzeczywiscie możemy mówić pochlebstwa, ale inteligentni ludzie nie lubią pochlebców budzą raczej ich niechęć, tu powie jakim jestes świetnym ekspertem a przy znajomych powie jaki z tego mojego Szwagra Dupek, nikt nie był zadowolony. 

2. WIZJA RODZINY

Bliskość związków Rodzinnych to kolejny ważny aspekt, obecnie domi nują cztery modele Rodziny

1) Rodziny Wspólnotowe 

Rodziny utrzymujące stały i systematyczny kontakt . Taki model Rodziny stworzył moj Tata , Rodzina spotykała się czy to w domu rodzinnym czy też na rodzinnych piknikach w ogrodzie lub na działce. Jesli nie było kontaktu w ciągu dwóch tygodnii to już były telefony dlaczego się ukrywają.

2) Rodziny Incydentalne 

Rodziny spotykające się incydentalnie to Rodziny spotykające się incydentalnie podczas świąt, sylwestra, imienin lub urodzin poszczególnych Członków Rodziny. Już ta wizja Rodziny przegrywa wyraźnie z Dobrymi Znajomymi , o kolejnych jeszcze słabszych więziach Rodzinnych nie wspominając. 

3) Rodzinne Pogotowie 

Rodzinne pogotowie spotyka się jedynie w czasie gdy któraś z osób w Rodzinie się rozchoruje lub wystąpią inne szczególne okoliczności które niejako zmuszają członków Rodziny do Kontaktu.

4) Rodzina OD POGRZEBU DO POGRZEBU

Rodzina spotyka się tylko na specjalnych uroczystościach, gdzie żegnamy któregoś z Członków Rodzin. Trochę się tu zastrzymam i przytoczę słowa Herberta Schwinghammera Wielka Księga Savoir Vivre.  Stypa jest organizowana w celu wsparcia najbliższych osoby zmarłej : a więc pozostałego małżonka oraz Dzieci zmarłego. Mimo że żałoba trwa dość długo to najtrudniejszy okres jest pierwszy miesiąc gdy osoby bliskie oczami serca widzą jeszcze Zmarlego : jak je, chodzi po pokoju , jezdzi samochodem.

Można więc stwierdzić śmiało że sama stypa nie daje takiego wsparcia , o jakim mówi Schwinghammer, ważne jest w tym odwiedziny a nawet rozmowy przez telefon, dając osobom w żałobie wsparcie oraz poczucie iż nie zostają sami. 

A chyba najgorsze z możliwych rozwiązań to obiecanki cacanki które latami nie są spełniane. 

Dobrym przykładem tęsknoty podaje Margot Sunderland Gdy młody goryl zmarł z tęsknoty za swoją  niedawno zmarłą Mamą. Myslę że Ci ludzie którzy tego nie rozumieją, bardzo szybko to zrozumieją gdy sami zostaną pozbawieni wsparcia w takiej sytuacji. 



3. PRIORYTETY  RODZINY

Każda Rodzina powinna ustanowić priorytety czyli cele do których będzie zmierzać, jesli jest konflikt między dwoma osobami w Rodzinie, to wiadmo że nie rozwiąże tego żona jednego z nich. Tylko Osoba który cieszy się Autorytetem obydwu tych osób. Innym priorytetem może być rodzinna firma lub rodzinne wakacje, wszystko zależy od waszej inwencji. W każdym razie najistotniejsze jest likwidacja zagrożeń które niszczą relacje rodzinne od środka. 

4. WYGRANA - WYGRANA

Dziś już w negocjacjach mówi się że o priorytecie zasady wygrana - wygrana , tym bardziej ta zasada jest istotna w relacjach rodzinnych. Tak naprawdę zrobienie z drugiej strony Frajera, może doprowadzić nie tylko do zniszczenia relacji z tą osobą, ale do podziału Rodziny na dwie grupy. Lub nawet wyeleminowania z Rodziny osoby agresywnej. 

5. ZASADA DOPASOWANIA

W wielu Rodzinach jest ten problem że osoba nie mająca Autorytetu w Rodzinie stara się przekonać osoby do swoich racji. Gdyby ta Osoba pomyślała logicznie jest to poprostu niemożliwe, powinna zacząć raczej o zrozumienie punktu widzenia tej osoby,  następnie dopasowanie się do tej osoby i poprowadzenie do celów które są wspólne całej Rodzinie np. szacunek wszystkich osób w Rodzinie do siebie, choć jest to bardzo trudne jesli przez lata osoby pogłębiały stan wzajemnego braku szacunku.

6. AKTYWNE SŁUCHANIE

Bardzo rzadko spotyka się osoby które potrafią aktywnie słuchać. Pamiętam świetny webinar Briana Tracy ile razy na spotkaniach spotyka się osoby lubiące mówić a ile osób lubiących aktywnie słuchać. Chyba wiecie jaki był wynik tej sondy . Ludzi którzy chcą mówić jest tysiące, anajczęściej to gbury bez wykształcenia ludzie którzy potrafią aktywnie słuchać to prawdziwa rzadkość.

Inną sprawę którą poruszył prof. Jerzy Bralczyk że niektórzy mówią w taki sposób szybko i niewyraźnie jakby nie chcieli wogóle być zrozumiani, niestety są również wśród takich wątpliwych mówców osoby z wyższym wykształceniem. Nie rozumiem czy nikt nie miał odwagi powiedzieć im osobom , czym może mówić wyraźniej i wolniej. 

7. ROZWÓJ OSOBISTY

Alain Mc Ginnis w Sztuce Miłości pisał : Społeczeństwo ma prawo wymagać od nas abyśmy byli osobami inteligentnymi, inspirującymi i atrakcyjnymi również psychicznie. Co ja mogę sądzić o Prawniku który jest na bakier z Prawem Wykroczeń, co ja mogę sądzić o korepetytorach którzy nie są w stanie podać popularnych i skutecznych aplikacji językowych. Z osobami które są interesujące bardzo fajnie się rozmawia i można poruszać wiele aktualnych wątków, jesli jednak w rodzinnym gronie w którym tematyka ogranicza się do tematu Co ? Kto? Kogo ? To nie dziwmy się że staramy się jak najszybciej zmyć z takiego towarzystwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz