Roman Szczepkowski
Jacek Walkiewicz powiedział kiedyś powiedz mi w jakich latach dorastałeś a ja powiem jakie są Twoje wartości i marzenia. W latach siedemdziesiątych kiedy powstawało Lato z Radiem nikt przy zdrowych zmysłach nie marzył o mercedesie i o pięknej posiadłości. Ludzie marzyli o maluchu , własnym M3 i skierowaniu na wakacje w atrakcyjnej lokalizacji. Zakłady górnicze, Ubecy i patyjni działacze mogli liczyć na coroczny odpoczynek nad morzem, mieli oni bowiem własne ośrodki wypoczynkowe. Stąd też opalonych wówczas mężczyzn nazywano SZTYGARAMI.
Jesli dziś ktoś mówi o tym co Polaków jednoczy, to była to audycja Lata z Radiem, słuchali go zarówno Ci co odpoczywali na play, Ci co odpoczywali nad jeziorami. Jak również Ci którzy przebywali w pracy, słowem wszyscy. Zawsze jest tak czy będziemy rozmawiali o Virgin czy Luxemburgu czy Lato z Radiem , mówimy o ludziach .
Czym była komuna, najlepiej pokazuje historia twórcy Sygnałów dnia, Czterech pór roku czy właśnie Lata z Radiem - Aleksandra Tarnawskiego , Człowiek który stworzył najpopularniejsze audycje nadawane do dziś w Polskim Radiu, został z niego przez komunistów wyrzucony jak nie powiem Co, dziś pewno dostał by pełno kwiatów i propozycje współpracy z najlepszymi radiostacjami prywatnymi.
Po stanie wojennym pozostał w Niemczech, do radia już nie powrócił , po wieloletniej chorobie zmarł.
Po stanie wojennym wiele osób podejmowało się prowadzenia LATA Z RADIEM ale zakończone niepowodzeniem byli to : Sławomir Szof, Tadeusz Cichomski, Andrzej Mutal, Bogdan Chruścicki , Antoni Mielniczuk a dużo później ale również na krótko Magda Jethon i Marta Kielczyk.
Lato z Radiem podupadało bo jednoczesnie radiostacje prywatne również starały się naśladować fenomen audycji stworzonej przez Aleksandra Tarnawskiego. Dopiero objęcie szefowstwa w 1992 roku przez Romana Czejerka w 1992 roku przyniosło Latu z Radiem stabilizację a wydawane płyty Lata z Radiem i koncerty Lata z Radiem spowodowały że audycja zyskała nowych fanów i to wśród młodych słuchaczy. Te płyty opłacało się kupić bo oprócz świetnej muzyki , była na nich jeszcze Polka Dziadek,
głos mojego ulubionego polskiego Dziennikarza Tadeusza Sznuka oraz zapowiedzi w szesciu językach tak charakterystyczne dla Lata z Radiem.
Książka Kochane Lato z Radiem to nie tylko opowieść o radiu i artystach ale również o nas samych bo przecież audycje Tarnawskiego były realizowane na plaży nie dlatego by wzbudzić ciekawość letników, tylko po to by uczestniczyli w nim wczasowicze i dzielili się swoimi wrażeniami, mogli pozdrowić też z kurortów swoich znajomych.
Lato z Radiem było też radiem kreującym letnie przeboje , najczęściej polskie radiostacje nadają muzykę graną która cieszy się największą popularnością , są jednak dwie radiostacje które kreują przeboje to TRÓJKA - mówi się o przebojach i artystach Trójkowych oraz Lato z Radiem kiedy to za czasów Bogdana Fabiańskiego, który świetnie się orientował nie tylko w polskich i anglojęzycznych listach bestsellerów, wybierał do audycji również przeboje z Czech, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii, Grecji , Turcji a nawet z Brazylii, Meksyku i Argentyny. To z Lata z Radiem przeboje wędrowały do innych radiostacji a nie na odwrót.
Dzisiaj Młodzieży trudno zrozumieć że dla Nas Lato z Radiem było tak jak dla nich Facebook, że nie wyobrażalismy sobie bez tych audycji radosnego życia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz