sobota, 18 lipca 2020

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

Zrozumiałem że świat jest niczym, jest mechanicznym chaosem rządzonym przez bydlęcą agresję, na które nakłdamy nasze lęki i nadzieje. 

John Gardner

Agresja w rodzinie jest czymś zdumiewającym, jesli weźmiemy pod uwagę art 23 kodeksu rodzinnego że dwoje ludzi zakłada Rodzinę by się wzajemnie wspierać , udzielać wzajemnej pomocy i współdziałać dla dobra rodziny. Brzmi pięknie a jednak tylko wśród osób o dużej kontroli emocjonalnej tak to rzeczywiście wygląda. 

Tam gdzie ludzie nie potrafią zachować na wodzy swoje emocje , jak możemy się dowiedzieć od terapeutów rodzinnych dochodzi do całego łańcucha przemocy, Mąż napierdala Żonę, a ta by wyładować emocje wyładowuje je w podobny sposób na dzieciach. 

Wydawało by się by ratować Rodzinę, najlepszym krokiem jest terapia rodzinna , niestety tak nie jest najczęściej Sprawca prowadzi grę , której celem jest by nie nastąpiły żadne zmiany , by pozostało tak jak jest , niestety najczęściej poszkodowani są bardzo naiwni wierzący w powodzenie terapii. 

Ale agresja to nie tylko  przemoc fizyczna, to również wzbudzanie błędnego przekonania do tego że wszyscy w koło to dupki a tylko ja jestem Aniolkiem Charliego. To czysta manipulacja bo ludzie zachowują się zależnie od nastroju i każdy ma też jakieś granice wytrzymałości, chcesz sprawdzić swoją inteligencję emocjonalna - załóż blog, poważnie ilość hejtu pochodzący od osób które znasz będzie zadziwiajacy, szybko zrozumiesz jak bardzo jesteś uwielbiany. Po to w końcu były te wybory prezydenckie by pokazywać język tak zwanej elity, Profesor Bralczyk ma wiele racji nic nie mówi o nas tak wiele jak język. 

Uczciwe jest doceniać każdego wobec jego zasług, jeśli ktoś cos robił dla bliskich to należy to docenić. 

Pewna Kobieta po kursie Adeli Faber  postanowiła zadzwonić do Siostry , od młodości się nienawidziły, od dwudziestu lat się nie widziały z myślą że nigdy więcej się już nie spotkają. Nie spotykała się po tym wiele, ale pomyślała że albo teraz albo nigdy. 
- Witaj Elle - powiedziała sympatycznie Jane
- Witaj - odpowiedziała oschle Elle - zastanawiała się po co dzwoni po tylu latach, pewno potrzebuje pomocy. 
- Wiesz , zawsze zazdrościłam Ci że Rodzice traktowali Cię jako tą lepszą , zdolniejszą , bardziej kochaną 
- Ja też nie czułam się Jane z tym dobrze, zazdrosciłam Ci , że od Ciebie Rodzice tyle nie wymagają, że ja muszę kuć a Ty możesz się bawić w tym czasie z rówiesnikami, ta cała odpowiedzialność, nadzieje Taty , bym go niezawiodła, to mnie przytłaczało - zakończyła Elle

Zapewne gdyby , spojrzały tylko na swój punkt widzenia i nie uwzględniały innego punktu widzenia, pewno nie zakończyło by to tuleniem ze łzami w oczach , ale kolejnymi latami izolacji. 

Zakończenie jak w romansach Danielle Steel a przecież to realny świat, ale tak działa empatia bez empatii zaś ludzie oskarżają się o najgorsze rzeczy i tylko oni jak Rafał Trzaskowski znają dobre odpowiedzi oraz mądre i głupie pytania. Często kończy sie uszkodzeniem ciała a nawet wizytami w szpitalach.
 Na szczęście polski i międzynarodowy system prawny jest bardzo wrażliwy na tego rodzaju zniekształcenia roli Rodziny, ból i cierpienie Dzieci ale bardzo często cynizm z osób starszych i niepełnosprawnych. Doskonale to potwierdzają statystyki policyjne, są one po prostu porażające. 

Artykuł  207 § 1 kodeksu karnego mówi wprost 

Przemoc w rodzinie to celowe i zamierzone, wykorzystujące przewagę sił, działanie przeciw innemu członkowi rodziny. Jest to czyn naruszający prawa i dobra osobiste drugiej osoby, powodujący ból, cierpienie i inne szkody. W sytuacjach przemocowych jedna ze stron ma przewagę nad drugą, sprawca zazwyczaj jest silniejszy a ofiara słabsza. Taka sytuacja nie miała by miejsce gdyby nie poplecznictwo i zbiorowy ostratyzm w określonej grupie. 

Niebieska Karta bardzo ułatwia sprawę ponieważ nie wymaga zgody osób dotkniętych przemocą , to bardzo ułatwia sprawę, bo często osoby dotknięte przemocą nie zgłaszają tego z powodu obawy na zemstę i brak reakcji Policji lub Prokuratury lub też spóźnioną ich reakcję. 

Procedura "Niebieskiej Karty" obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

Pamiętać należy, iż zgodnie z prawem każdy akt przemocy osób bliskich jest przestępstwem, na które każdy ma prawo, a nawet obowiązek reagować. Dowodem przemocy są nie tylko widoczne na ciele urazy. Istnieją również formy przemocy nie pozostawiające śladów jej stosowania. Osoby doznające przemocy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Pozostawanie w związku pełnym krzywdzenia wynika między innymi z wyznawania tradycyjnych wartości takich jak miłość, trwałość małżeństwa, mylnego przeświadczenia, że sprawca jest dobry dla dzieci, gdyż ich nie bije, przekonania o zależności ekonomicznej od sprawcy i niemożności samodzielnego funkcjonowania, wiary w obietnice sprawcy, że się zmieni, nieracjonalnego obwiniania się za przemoc, czy też braku wiedzy na temat miejsca, gdzie osoba dotknięta przemocą może znaleźć bezpieczne schronienie i specjalistyczną pomoc. Często ofiara przemocy jest tak osaczona i zastraszona przez sprawcę, iż nie widzi możliwości zmiany sytuacji, w jakiej się znalazła. Niektóre osoby nie potrafią poradzić sobie z problemami rodzinnymi bez ingerencji osób postronnych. Interwencja z zewnątrz może niejednokrotnie zapobiec tragedii.


Ja doskonale wiem że w erystyce jest taka metoda że wszystko jest głupie , nawet tytuł tego postu jest bez sensu , tą metodę świetnie stosował Rafał Trzaskowski. Świetnie, świetnie ale i tak Polacy nie dali się na to nabrać, nie ma tematu drażliwie społecznego którego powinniśmy bać się poruszać. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz