TAJNIKI STEROWANIA LUDŹMI
Zwątpienie i brak pewności sprawia że wydajemy nieprawidłowe osądy i dokonujemy niewłaśiwych wyborów. W rezultacie zaczynamy się zachowywać się w taki sposób , że nasze obawy się spełniają - co jeszcze bardziej osłabia naszą wiarę w siebie.
Henry Ford
Nie ma chyba osoby która nie przeczytała choć raz książki Dale Carnegie Jak wywierać wpływ na innych ludzi , w tym roku w lipcu zmarła wspaniała terapeutka i psychoanalityk Florence Littauer której kapitalna książka Osobowość Plus posłużyła wielu firmom wykorzystać analizę temperamentu do procesu rekrutacji ale także wyboru strategii sprzedażowej. W jakiś sposób trzeba się zgodzić z Jarosławem Zychem że rekrutacja też pewną formą sprzedaży.
Wszystko zaczeło się dwa miesiące temu gdy w dyskusji na Linkedin nad nowymi sposobami motywacji i rekrutacji szefowa dobrze znanej olsztyńskiej firmy HR zachęcała do wykorzystania medod cybernetyki i zapoznania się z nimi poprzez książkę Józefa Kosseckiego
Kluczem do właściwej rekrutacji jest podział temperamentów na endodynamików, egzodynamików, endostatyków oraz egzostatyków o różnych motywacjach dominujących . Krótko bez wdawanie się w szczegóły przedstawmy tą klasyfikację
1. Endodynamicy o dominujących motywach poznawczych
są nastawieni przede wszystkim na gromadzenie informacji, którymi mogliby sami dysponować i dzięki temu sterować swoim otoczeniem. W związku z tym starają się oni jak najwięcej dowiedzieć od innych, a natomiast sami innych informują bardzo skąpo.
2. Statycy o dominujących motywacjach poznawczych
starają się sami dużo dowiedzieć ale nie skrywają przed innymi, lecz chętnie i ściśle ich informują. Podstawową zasadą ich postępowania jest dążenie do poznawania prawdy i prawdomówność. Są oni dobrymi i uczciwymi pracownikami naukowymi. Nie są żądni kariery.
3. Egzodynamicy o dominujących motywacjach poznawczych
Starają się dużo dowiedzieć, ale jeszcze większą przyjemność sprawia im informowanie innych, często mówią oni więcej niż naprawde wiedzą, informacje którymi dysponują są często powierzchowne i pobieżne, za to wykazują dużą pewność siebie przy informowaniu innych. Mają też skłonność do koloryzowania i upiększania swych wypowiedzi i robienia wrażenia na słuchaczach.
4. Endodynamicy o dominujących motywacjach witalnych
Starają się zgromadzić jak najwięcej środków, które umożliwiają ochronę ich zdrowia i życia oraz mogą im zapewnić bezpieczeństwo. Starają się w związku z tym zająć taką pozycję, która zapewnia maksymum bezpieczeństwa i komfortu.
5. Statycy o dominujących motywacjach witalnych
Starają się przede wszystkim zapewnić środki utrzymania, ochronę zdrowia oraz bezpieczeństwo osobiste sobie i swoim najbliższym, dążenie to stanowi ich główny cel.
6. Egzodynamicy o dominujących motywacjach witalnych
są to ludzie starający się jak najwięcej używać życia, przy czym interesuje ich głównie doraźne przyjemności o charakterze biofizycznym.
7. Endodynamicy o dominujących motywacjach ekonomicznych
starają się gromadzić w swej dyspozycji jak najwięcej środków ekonomicznych, których stanowią dla nich cel zasadniczy. Dążąc do maksymalnych zysków nie chcą się liczyć z żadnymi zasadami , które są dla nich niewygodne. Ten typ reprezentują wszelkiego rodzaju ludzie interesu.
8. Statycy o dominujących motywach ekonomicznych
starają się przede wszystkim zapewnić sobie i swoim najbliższym odpowiedni dochód ale nie musi to być dochód maksymalny, z mozliwych w danych sytuacji , uważają oni że innym również należą się odpowiednie dochody. Wyznają zasadę, że zarówno płaca pracownika, jak zysk przedsiębiorcy czy dochód handlowy, powinny być utrzymany w godziwych, określonych godziwych zasadami granicach.
9. Egzodynamicy o dominujących motywacjach ekonomicznych
starają się za wszelką cenę robić szybkie efektowne interesy, chcieliby oni od razu zrobić wielki majątek , są skłonni do efektownych operacji ekonomicznych. Ten typ reprezentują różni awanturnicy którzy trwonią majątek swój i cudzy.
10. Endodynamicy o dominujących motywacjach ideologicznych
starają się przede wszystkim gromadzić wszelkiego rodzaju środki i zdobywać pozycję , dzięki której mogliby skutecznie zapewniać, a w razie potrzeby wymuszać, realizację celów ideologicznych, do których dążą , m.in. mogą oni dążyć do władzy oraz starać się mieć wpływ na odpowiednie ideologiczne programowanie społeczeństwa.
11. Statycy o dominujących motywacjach ideologicznych
dążą głównie do tego, aby zarówno oni sami, jak i ich otoczenie uznawało określoną ideologię i dążyło do realizacji określonych przez nią celów. Wyznawanej przez siebie ideologii skłonni są przypisywać cechy trwałości, a normy ideologiczne traktują jako bezwzględnie nadrzędne do wszystkich inych norm społecznych.
12. Egzodynamicy o dominujących motywacjach ideologicznych
skłonni do efektownych krótkotrwałych działań w imię realizacji postulatów wyznaczonych przez siebie ideologii. Dla swej idei są skłonni do efektywnych krótkotrwałych działań w imię realizacji postulatów wyznawanej przez siebie ideologii. Dla swej idei są oni skłonni do wielkich poświęceń , z tym jednak że nie mogą one trwać zbyt długo.
13. Endodynamicy o dominujących motywacjach etycznych
Starają się jednak o to, aby stwarzać warunki zabezpieczających poszanowanie uznawanych przez nich norm etycznych, przez jak najszersze kręgi społeczeństwa. Samych siebie potrafią jednak rozgrzeszać z naruszenia tych norm, usprawiedliwiając to wyjątkowymi sytuacjami albo specjalnymi dyspensami.
14. Statycy o dominujących motywacjach etycznych
pragną i dążą do tego, aby zarówno oni sami, jak i ich otoczenie postępowali zgodnie z nakazami uznawanymi przez nich norm etycznych, którym przypisują cechy trwałości. Wszelkie naruszenia tych norm wywołuje u nich ostry sprzeciw, nawet sobie samym nie są skłonni pozwalać na takie wykroczenia.
15. Egzodynamicy o dominujących motywacjach etycznych
są skłonni do efektownych krótkotrwałych działań w imię zasad etycznych, które uznają Zdolni są do ponoszenia wielkich cierpień w imię obrony swej etyki, często potrafią nawet oddać za nie swe życie. Natomiast długotrwałe, żmudne i mało efektowne działania nużą ich, nawet wówczas gdy mają być prowadzone w imię uznawanych przez nich zasad etycznych. Nie lubią też długo słuchać, tego rodzaju kierownictwa, które nakazuje wykonywać szarą, żmudną pracę.
16. Endodynamicy o dominujących motywacjach prawnych
starają się gromadzić siły i stwarzać warunki zabezpieczające poszanowanie prawa, starania te stanowią ich zasadnize dążenie życiowe. Często dążą do zdobycia władzy politycznej i jeżeli im się to uda, wówczas starają się nie tylko o to, aby prawo możliwie dokładnie regulowało całość życia społecznego, a wszelkie łamanie norm prawnych było scigane i karane, ale również o to, by wogóle nie dopuścić do sytuacji, w których prawo mogło by zostać złamane. W stosunku do siebie samych potrafią być bardziej tolerancyjni pod tym względem, tłumacząc to wyższą koniecznością.
17. Statycy o dominujących motywach prawnych
chcą aby zarówno oni sami jak i ich otoczenie postępowało zgodnie z nakazami norm prawnych. Roszczeniowa postawa oparta na prawie stanowi dominantę ich życia. Słuchają kierownictwa, ale pod warunkiem, że postępuje ono praworządnie.
18. Egzodynamicy o dominujących motywach prawnych
są to ludzie, którzy dla obrony prawa są skłonni zaryzykować nawet własne zdrowie i życie, ale tylko wówczas, gdy działania tego rodzaju są efektowne i niedługie. Wszelkie długie działania zmierzające do praworządności naco dzień nużą ich.
Te definicje to klucze w korzystaniu w omawianiu sterowania innymi osobami w rodzinie , w pracy ale też w polityce choć trzeba to rozumieć szerzej jako w każdej organizacji np. spółce lub stowarzyszeniu. Kossecki nie tylko omawia poszczególne typy osób w codziennym działaniu ale również jak z takimi osobami postępować. A wszystko to na bardzo klarownych przykładach.
Ten rodzaj analizy oparty na cybernetyce jest nie tyle lepszy niż oparty na temperamentach, lecz powinniśmy brać pod uwagę zarówno aspekty emocjonalne jak i rodzaj motywacji. Najlepszym tego przykład zaprezentował trener biznesu Marek Zabiciel , specjalizującym się rodzajem motywacji pracowników. Jak wskazuje on często to nie wysokie wynagrodzenie , ale misja firmy, prestiż , dobra atmosfera lub wzajemny szacunek są istotniejsze dla pracowników.
Trudno mówić o szacunku jesli ktoś przegląda pod nieobecność pracowników zawartość ich szafek.
Są w sekretarzykach ludzkich takie tajne szufladki, w których gospodarować powinien tylko właściciel, w których widok rąk intruza razi , budzi niesmak . i mówił prokurator Marcinkowski.
Jednym z pierwszych rzeczy jako nauczył mnie Tata była nienaruszalność prywatnośći , że nawet nie mam prawa prosić Siostrt by pokazała mi swoje pamiętniki, że jedynie mogę obejrzeć wówczas jesli sama wyjdzie z inicjatywą podzielenia się jego zawartością.
Dla mnie Dziennik Dobrych Zdarzeń jest jedyną rzeczą prócz pamiętników do których obcy nie powinni mieć wstępu, ja nawet nie depczę trawy osób za którymi nie przepadam i tak samo chciałbym żeby moje zapiski pozostały w tajemnicy dopóki ich sam nie opublikuje w formie książki PAN SZCZEPKOWSKI.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz