piątek, 19 lutego 2021

PRZEMOC INTERNETOWA, SOCIAL MEDIA I NET ETYKIETA

PRZEMOC INTERNETOWA pojawiła się w latach 90-ch w Polsce wraz z nastaniem forów i komentarzy internetowych na serwisach popularnych gazet i czasopism.Wyzywanie, obrażanie lub prześladowanie nie jest niczym nowym. Ale zdolność internetu do wzmacniania i trwałego dokumentowania takich wypowiedzi zmienił świat na zawsze.






Tak bardzo że Michael Doanaldson w książce Negocjacje dla bystrzaków , radzi byśmy w ogóle unikali Pieniaczy, robiących screeny z każdej naszej wypowiedzi. Raport 2020 Cyberbullying Research Centrum pokazuje, że 95% nastolatków w Stanach Zjednoczonych korzysta z internetu,większość nastolatków (w wieku od 9 do 12 lat) ma urządzenia osobiste, a 9 z 10 z nich korzystało w przeszłości z mediów społecznościowych lub aplikacji do gier. 

Oto, jak eksperci zalecają prowadzenie dzieci i nastolatków przez ten cyfrowy krajobraz 


 1. Profil na social media to nasza wizytówka w sieci, to sposób na prezentację siebie dla innych, mówi ekspertka od bezpieczeństwa w sieci Nancy Willard, autorka książki Cyberprzemoc i cyberzagrożenia. Krótko mówiąc, zastanów się, jakie są Twoje relacje społeczne, co media mówią o tobie. „Zapisz słowa kluczowe jakie chciałbyś, aby inni ludzie używali kiedy cię opisują ”- Willard mówi. „Wtedy, kiedy piszesz coś, [zadaj sobie pytanie], „Co zrobić, które slowa odzwierciedlają te cechy? ”

2 Justin W. Patchin, współreżyser programu Centrum Badań nad Cyberprzemocą mowi, ty możesz poczuć pragnienie - nawet potrzeba - odpowiedzieć. Zamiast tego rodzice i nauczyciele powinni rozważyć jak moga pomoc swoim dzieciom przygotować je na takie sytuacje wcześniej. „Daj im takie sytuacje ”, przerób razem z Dzieckiem  książkę ,„ po prostu ćwicz te umiejętności odbijania, ignorowania lub [nawet] żartując z tego ”. 


W podręczniku przygotowanym dla Szkól przez program DZIECKO W SIECI, którego autorem jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę , odnajdujemy mnóstwo przykładów cyberprzemozy i właściwych reakcji które zapobiegają krzywdzeniu naszych latorośli. 

W podręczniku odnajdujemy również kim są sprawcy takich przestępstw. 

Sprawcą cyberprzemocy często bywa osoba, która ma niskie kompetencje społeczne - nie jest w stanie za pomocą  sobie dostępnych, społecznie akceptowanych metod komunikacji zwrócić na siebie uwagę, której potrzebuje , i zrealizować ważnych dla siebie potrzeb. Chce być dowartościowany przez grupę, zwrócić na siebie uwagę natychmiast -  - nie umie bowiem odraczać gratyfikacji. . 

Nie chce tutaj powtarzać przykładów podanych w podręczniku , opowiem więc o pewnym zdarzeniu którego byłem świadkiem, trójka chłopców na przystanku gdy czekałem na autobus oglądało zdjęcia koleżanki na instagramie. Fakt że niektóre Dziewczyny słyszą jak poprzez instagram można zyskać popularność i dlatego starają się naśladować modelki i celebrytki. Ale określenie zdzira, dziwka lub jeszcze bardziej dosadne wskazują na chęć ośmieszenia rówieśniczki tylko dlatego że jest ładna lub ma super sylwetkę. 

Na pewno wynika to po części z zazdrości ale też braku empatii. Ogólnie cyberprzestępców możemy podzielić na dwie grupy  tych których znamy całkiem dobrze i tych obcych których psycholog Bogdan Wojciszke określa jako agresorów, których celem jest kogoś upokorzyć lub sponiewierać. W social media łatwo to zrobić, bo działa to na zasadzie kuli śnieżnej lub efektu domina. 

Susan Jeffers zauważa że ważne jest byśmy nie ulegli panice lub nie zniżali się do ich poziomu. Ale zastosowali celną ripostę , większość sprawców wtedy albo wycofuje się z dyskusji albo wysyla uśmieszki. Ważne by nie korzystać z pierwszego przychodzącego pomysłu i nie wypalić  Czego się głupku śmiejesz ? Susan podaje jako świetne przykłady riposty Winstona Churchilla, Kasii Grocholi, Marka Twaina , Jerzego Plicha, Sammy Horn. Ta ostatnia napisała zresztą świetny bestseller Tongue Fu której ripost mocnych i lekkich jest pod dostatkiem. Akademia MISS korzystając z wiedzy dr. Lisy Frankfort opracowała kurs Skuteczne riposty w social mediach. 



3  „Jeśli jesteś zdenerwowany, zdaj sobie z tego sprawę centrum reagowania na zagrożenia twojego mózg przejął kontrolę ”- mówi Willard. „Niestety, kiedy to się stanie, twoja emocjonalna regulacja i twoja centra myślenia przestają działać ”. Ale istnieją sposoby, aby pozostać zen. Brać kilka głębokich oddechów. Odsuń się od klawiatura. Idź na spacer na zewnątrz.

 4 Sherry Turkle, założycielka dyrektor Inicjatywy MIT i autorka Pamiętniki empatii. "Jeśli możesz miej to na uwadze - mówi - w takim razie całe doświadczenie będzie wydawać się mniej oszałamiające emocjonalnie, jesli w szkole lub w jakiejś organizacji uczestniczyłaś  w kursie uważności , wykorzystaj tą wiedzę. 

5 Robienie zrzutów ekranu. Zapisywanie wątków wiadomości. Patchin mówi, że posiadanie tych dowodów może pomóc jeśli zachowania będą się dalej rozwijać jedno bolesne wykroczenie do powtórzenia, długotrwałe nękanie. "Oczywiscie psychiczne nękanie jest poważnym przestępstwem i wtedy możesz reagować, mnie jednak na uwadze że jakiś jeden komentarz napisany pod wpływem emocji nie zainteresuje nikogo. Najlepiej sprawdza się wtedy pewien dystans do siebie. - ALEX ORLAND

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Manipulanci są wsrod Nas

 MANIPULANCI SĄ WŚRÓD NAS Żyjemy w swiecie który rozumiemy dzięki informacji i wizerunkom czy chcemy czy nie, docierają do nas przez gazety,...