W raporcie spodobały mi się dwie rzeczy a nawet trzy ze jest skierowany do Rodziców, bierze pod uwagę edukację przed okresem szkoły, chociaż nie koniecznie w przedszkolu i trzeci wymiar bierze pod uwagę opinię Manfreda Spitzera , niemieckiego psychologa zajmującego się Dziećmi ,ich edukacją i nowa technologią.
Na wstępie raport stwierdza ze edukacja 21 wieku przechodzi od uczenia się rzeczy na pamięć do edukacji która przygotuje Dzieci do życia w 21 wieku.
Autorzy podkreślają okres przedszkolny jako niesamowicie istotny i wielka rolę Rodziców . Trudno nie zauważyć to o czym mówił Brian Tracy że do 5 lat jesteśmy geniuszami, bo potem wchodzi w nasze zycie socjotechnika która wprowadza do naszego życie ograniczenia: nie wolno Ci, nie możesz, nie uda Ci się.
Nowoczesni trenerzy uczą dzieci że przebijają z nimi piątkę jeśli im się zachowanie Dziecka podoba skutkiem czego Dziecko jest pozbawione pewności siebie, czeka na aprobatę, uczy się je w ten sposób ze nie może polegać na sobie lecz ktoś inny ocenia czy jest zdolne czy debilne.
Do tego wszystkiego dochodzi negatywne działanie facebooka i podobnych social mediów.
Ciemne strony tych charakterystyk sięgają od uzależnienia (permanentna potrzeba bycia na „Fejsie” i dostawania „lajków”), rozpraszania i braku koncentracji przez lęk, samotność, depresję i problemy w relacjach aż po otwarte konflikty („Facebook wars” lub „wojny na komentarze”) oraz skrajnie przykre nękanie i prześladowanie – cybermobbing i cyberstalking.
A przecież ta nowoczesną edukacja o której mówią autorzy to właśnie umiejętności budowania relacji, ok ntrola emocjonalna czy praca w grupie.
Ja rozumiem ze nauka ze to co teraz robią roboty kiedyś wykonywali bezmyślni robotnicy których zadaniem było przykrec - wykręc, może być trudne dla Dziecka które inaczej wyobrazalo sobie swojego Tatę, na pewno nie kogoś kogo może zastąpić robot.
Myślę ze to dobra pozycja która pozwoli zainteresować jak motywowac pociechy do nauki i być w tym wytrwały i konsekwentny. Zapewne dużą część będzie chciała pogłębić ta wiedzę i siegna po książki Adele Faber i Jolanty Gajdy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz