wtorek, 10 maja 2022

Oszukać Pana Boga

 Zostaliśmy sobie dani, żeby się kochać, bawić, kłócić i cieszyć. Tak naprawdę, możemy się poznać i odkryć dopiero w relacji z drugim człowiekiem. Relacje między ludźmi pełne są konfliktów. Dwoje ludzi usiłujących żyć razem w pełnej harmonii to niemal absur­dalny pomysł. Przekonanie, że wzajemnie nie będą ranić swoich uczuć, jest po prostu nierealne. To, jak postrzegasz innych, mówi więcej o Tobie niż o nich. Nie możesz kochać lub nienawidzić ja­kiejś cechy drugiego człowieka, jeśli nie odzwierciedla cechy, którą kochasz lub nienawidzisz w sobie. Odczuwasz pociąg do ludzi po­dobnych do siebie, nie darzysz sympatią ludzi przejawiających ce­chy, za którymi nie przepadasz u siebie.

Krzysztof Król

Pewna Dziewczyna na Fejsie zapytała dlaczego Dobry Bóg od razu nie umieścił Nas w raju tylko zesłał na ten ziemski padół, jeszcze pół biedy jeśli to Ameryka czy Kanada ale nie daj Boże urodzić się np. w Korei Ludowej lub Republice Środkowej Afryki.

Jest istotną rzeczą aby nasza życzliwość i szacunek dla innej osoby były szczere i bezinteresowne. Leil Lowndes pisała czym różni się grymas ust od prawdziwego, szczerego uśmiechu. Dziś ludzie nie mają problemu z odróżnianiem gierek negocjacyjnych od bycia sobą. Autor książki Negocjacje dla Bystrzaków Michael Donaldson mówi że gierki negocjacyjne są tak czytelne że średnio inteligentne osoby bardzo szybko orientują się że ktoś chce nimi manipulować.

Należy odróżnić sztukę manipulacji od perswazji. Manipulacja tłu­maczona przez psychologów i socjologów to działanie, które ma na celu oszukanie człowieka lub grupy ludzi, tak aby nakłonić daną jed­nostkę do działania, które na nią nie wpływa korzystnie. Zazwyczaj osoba poddana manipulacji nie jest świadoma tego procesu, sama technika manipulacji ma na celu wpłynięcie na decyzję lub nakłonie­nie osoby manipulowanej do wykonania czynności zgodnej z inten­cjami manipulatora, niezależnie od tego, czy konsekwencje jej czy­nów będą korzystne, czy nie dla osoby manipulowanej. Elementem łączącym manipulację z perswazją jest przekonywanie danej osoby lub grupy ludzi do własnych racji, poglądów czy przekonań. Perswa­zja jednak zakłada, że nakłonienie do własnego punktu widzenia lub wykonania danej czynności nie zaszkodzi dobru jednostki, która jest wystawiana na działanie tej perswazji.

Często trudno rozróżnić, czy mamy do czynienia z manipulacją, czy perswazją, techniki te są wykorzystywane zarówno w życiu codzien­nym, jak i w dziedzinach: public relations, wielu odłamach marketingu (np. marketing polityczny, telemarketing), handlu (negocjacje, obsługa klienta) czy – przede wszystkim – promocji i reklamie. Zary­zykowałbym nawet stwierdzenie, że pewne zawody i piony są wręcz zbudowane jedynie na manipulacji i perswazji. Sama perswazja jest wykorzystywana w komunikacji perswazyjnej, środkami jej przekazu są zazwyczaj mass media, czyli telewizja, kino, prasa, radio, Internet czy też ulotki, plakaty, książki, ale również to, o czym się zapomina i wyłącza z działu telewizji – tzw. product placement .



Zastanawiałem się czy perswazja w pewnych przypadkach może przerodzić się w manipulacje jeśli osoba która Nas przekonuje zgadza się że będzie miało to dla Nas negatywne konsekwencje, np. praca poniżej naszych kwalifikacji, wykorzystanie innej osoby by osiągnąć własne cele. 

Zastanawiające jest dlaczego manipulatorom tak trudno zrezygnować z gierek i pogadać normalnie bez zasad generalnych , my uważamy i takich tam , przecież o ile można oszukać Człowieka to Boga nie można oszukać bo Bóg zna nasze zamiary i wie co jest naszym prawdziwym celem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz