sobota, 25 czerwca 2022

Co to by艂 za 艢lub 馃拻

 W ksi膮偶ce Jak kocha膰 wystarczaj膮co dobrze, profesor Bogdan Wojciszke stwierdzi艂 偶e je艣li jest co艣 co decyduje o udanym zwi膮zku to jest nim empatia , inteligencja emocjonalna oraz dobr膮 komunikacja, wszelkie horoskopy i jakie艣 magiczne sposoby doboru partner贸w si臋 nie sprawdzaj膮. Je艣li potrafisz zapanowa膰 nad emocjami to tym jest ta dojrza艂o艣膰.

W rozumieniu polskiego prawa, ma艂偶e艅stwo mo偶emy scharakteryzowa膰 jako trwa艂y zwi膮zek kobiety i m臋偶czyzny uregulowany przepisami prawa, powsta艂y z ich woli, w celu urzeczywistnienia praw i obowi膮zk贸w ma艂偶e艅skich, w kt贸rym oboje ma艂偶onkowie s膮 r贸wni. Ma艂偶e艅stwo stanowi legalny zwi膮zek kobiety i m臋偶czyzny, oznacza to, 偶e ma艂偶e艅stwo powstaje w chwili dokonania czynno艣ci prawnej, jak膮 jest zawarcie ma艂偶e艅stwa przez zainteresowane strony. 

 

Elementy, kt贸re sk艂adaj膮 si臋 na zawarcie ma艂偶e艅stwa, s膮 szczeg贸艂owo uregulowane przepisami obowi膮zuj膮cego prawa. 

Skutki zawarcia ma艂偶e艅stwa oraz wzajemne prawa i obowi膮zki ma艂偶onk贸w r贸wnie偶 okre艣lone s膮 postanowieniami obowi膮zuj膮cego prawa. Zwi膮zek ma艂偶e艅ski prawid艂owo zawarty, okre艣lany jest jako trwa艂y, ale nie nierozerwalny. Nierozerwalno艣膰 jest elementem, kt贸ry charakteryzuje poj臋cie ma艂偶e艅stwa w prawie kanoniczym, albowiem wyklucza mo偶liwo艣膰 rozwi膮zania ma艂偶e艅stwa poprzez rozw贸d. Trwa艂o艣膰 ma艂偶e艅stwa, oznacza istnienie zwi膮zku ma艂偶e艅skiego, kt贸ry powinien 艂膮czy膰 偶on臋 i m臋偶a a偶 do 艣mierci jednego z ma艂偶onk贸w. Zawarcie ma艂偶e艅stwa w Polsce regulowane jest przez dwa porz膮dki prawne, 艣wiecki i ko艣cielny. „Tre艣膰 instytucji ma艂偶e艅stwa stanowi膮 okre艣lone stosunki prawne o charakterze prawno-ma艂偶e艅skim, prawnorodzinnym, w zakresie poszczeg贸lnych ga艂臋zi prawa prywatnego i publicznego”. 

Zawarte ma艂偶e艅stwo tworzy nowy stan cywilny 偶ony (zam臋偶na) i m臋偶a (偶onaty) oraz stanowi podstaw臋 rodziny, kt贸r膮 tworz膮 ma艂偶onkowie i dzieci (potomkowie), kt贸rych sytuacj臋 prawn膮 reguluj膮 przepisy o pokrewie艅stwie.



Z ksi膮zek Kobieta XX i XXI Wieku  oraz  Od obyczaju do Mody dowiadujemy si臋 偶e r贸偶ny by艂 wp艂yw Krewnych na  decyzje o ma艂偶e艅stwie ale nigdy nie mieli tego prawa Szwagrowie,  wi臋c albo Ch艂opu co艣 si臋 popieprzy艂o albo powinien si臋 psychicznie leczy膰. W tej chwili zaczynam w膮tpi膰 w jego wywi膮zywanie si臋 z roli Ma艂偶onka ale to jego problem i jego 呕ony.

Skoro jednak pad艂o tu ju偶 s艂owo odpowiedzialno艣膰 to na pewno nie jest nim Cz艂owiek kt贸ry przysi臋ga przed o艂tarzem wobec Boga w kt贸rego nie wierzy. Kt贸ry jednego dnia ju偶 jako osoba doros艂a przyj臋艂a chrzest, komunie i bierzmowanie. Czy mo偶na w ci膮gu dw贸ch tygodni sta膰 si臋 g艂臋boko wierz膮cym.

Je艣li jestem Katolikiem i chce by Nasz zwi膮zek wzrasta艂 to przede wszystkim modlimy si臋 do Boga , s艂uchamy audycji dla Ma艂偶onk贸w oraz czytamy ksi膮偶ki o ma艂偶e艅stwie jak o Nasz zwi膮zek dba膰. 

Naj艣mieszniejsze w tym wszystkim jest 偶e 艂aduje si臋 w obce 偶ycie Cz艂owiek kt贸ry 偶adnych z tych rzeczy nie robi.

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz