czwartek, 17 lutego 2022

A Ty Głupia jesteś

 Katolicyzm to nie sklepik gdzie każdy wybiera to co mu się podoba. 

Benedykt XVI 

 

Bardzo charakterystyczną cechą religijności naszych czasów jest tak zwana selektywność - mówił świętej pamięci ks. Piotr Pawlukiewicz, pewno teraz też lata ze swoimi Aniołkami Studentami w Niebie - Ludzie wybierają sobie z Bożej nauki to co im odpowiada . Ktoś opisał to zjawiskowo w obrazowy sposób mówiąc , że dzisiejszy Człowiek bierze do ręki długopis , a potem wykreśla to, co mu nie odpowiada. Wspomaganie biednych ? Co ? Niech się weźmie leniuch do roboty. Wybaczać 77 razy ? - nie zupełnie nieżyciowe . Czcić Ojca i Matkę - owszem to słuszne. Na Kobietę patrzeć nie pożądliwie - no, to już przesada. 


 

I tak dokonuje się tej selekcji, dzieląc Boże prawdy na życiowe i nieżyciowe , słuszne i nie słuszne. Ale tak samo selektywnie mamy z bon tonem, np uważamy że wyjazd kogoś do Anglii to skandal, ale wyjazd w czasie żałoby do Algarve i Łeby to już jest całkiem w porządku. Kiedy spotkaliśmy się z Gosią Dembską u Sylwii, powiedziała ja bym tam nie wytrzymała, myślałabym cały czas o Mamie, następnym samolotem wróciłabym do Polski, trzeba nie  mieć serca żeby leżeć spokojnie na plaży, jak bliscy przechodzą traumę. Nie o to chodzi że Ona nie kochała Ojca, chodzi o to by wesprzeć żyjącą Matkę . I taka osoba chce innych uczyć jak żyć, wstyd !!!

Ostatnio czytałem książkę Sonyi Hamlin, który podobnie jak Bert Decker uczyła perswazyjnych przemów od głów państw poczynając, poprzez dyrektorów wielkich korporacji na przedstawicielach handlowych skończywszy , tak rozpoczyna swoje przesłanie : 

Jak mogłabym oczekiwać, że zechcecie mnie wysłuchać, gdybym wcześniej nie pozwoliła wam na zwyczajowe sprawdzenie , czy osoba mówcy wzbudza zaufanie , a to, co ma do powiedzenia, czy jest interesująca. 

Gosia Dembska prowadząc szkolenia, mówiła że trenerzy muszą posiadać dwie cechy, umieć aktywnie słuchać i mieć kontrolę emocjonalną i że nie dotyczy to tylko trenerów ale wszystkich ludzi którzy chcą mieć świetne relacje. 

Jednak Sonya trafiła w sedno bo powiedziała że nie mogłaby oczekiwać uwagi od słuchaczy gdyby nie wzbudziła zaufania ( dr. Szafrańska wzbudziła zaufanie Mamy własnie że jej wysłuchała, a nawet parafrazowała jej wypowiedzi ), czyli musiała słuchać bardzo dokładnie i drugi warunek że to jest interesujące , tu też Pani Doktor trafiła w sedno mówiła tylko to co interesowało pacjenta. Tymczasem wiele ludzi nie słucha Nas , natomiast oczekuje od Nas byśmy uznali ich za jakiś autorytet, choć zdają sobie sprawę że było by to zupełnie nie logiczne. 

Wiele portali ogłosiło problem z najmłodszym pokoleniem, ostatnio pisałem że szkoły są niedostosowane do potrzeb XXI wieku, pisał o tym Daniel Goleman, ale też magazyn Number One a ostatnio portal Polki.pl. Właśnie ten portal opublikował Dekalog Dobrego Wnuka, chciał bym go tutaj przytoczyć wraz ze swoim komentarzem. 


1. Kontakty z rodziną dają wiele radości
Dziadkowie wiedzą, że jesteście zapracowani i starają się wam nie narzucać. Czasem tylko wspomną coś o samotności lub że tęskno im do wnuków...
Zachęcaj rodziców, by częściej was odwiedzali. A gdy ty do nich jedziesz, zabieraj maluchy ze sobą. Od czasu do czasu zaproś babcię do kina, wybierz się z dziadkiem na ciekawą wystawę czy do teatru. Dzieci same się już poruszają po mieście? Zwróć uwagę, żeby często wpadały do dziadków. Oni bardzo czekają na takie wizyty. Dni, w których mogą coś dobrego wnuczkom upichcić i miło z nimi pogawędzić, to dla nich prawdziwe święto!

2. Babci brak sił
Czasami twoje rozbrykane maluchy mocno dają się dziadkom we znaki.
Pilnuj, żeby dzieci zbytnio nie wchodziły dziadkom na głowę. Nawet najukochańsza babcia nie zawsze ma ochotę kilka razy odgrzewać zupkę, zbierać porozrzucane zabawki, znosić ciągłe kaprysy czy krzyki.

3. Szacunek dla starszych
Zdarza się, że twoja pociecha nie słucha dziadków czy brzydko się do nich odzywa.

Na złe zachowania zawsze reaguj stanowczo, nie puszczaj wszystkiego płazem. Już przedszkolak powinien wiedzieć, że babci się pomaga, ustępuje miejsca w autobusie i zawsze uprzejmie się do niej zwraca.

4. Seniorzy wolą żyć po swojemu
Babcia lubi kryształy i koronkowe serwetki, a dla twojej nastolatki to symbol złego smaku. Ciebie też trochę drażnią niektóre przyzwyczajenia mamy.
Nawet jeśli w twoim w domu nikt nie rozwiesza prania w kuchni, a łóżka zawsze są zasłane – nie dyktuj dziadkom, jak mają żyć. Córce zaś tłumacz, że o gustach innych nie ma co dyskutować, bo każdy ma prawo urządzić sobie mieszkanie, tak jak mu się podoba. Nie dokonujcie też w domu babci (ani w jej pokoju, jeśli mama mieszka z wami) żadnych zmian bez pytania jej o zdanie. Takie decyzje, jak kupno nowych firanek czy wyrzucenie starej walizki z szafy, podjęte bez uzgodnienia z mamą – mogą ją niemile zaskoczyć, a nawet sprawić, że starsza pani poczuje się zlekceważona.

5. Dziadkowie chcą być przydatni
Bywa, że babcia chce pogawędzić z wnukami czy pomóc w lekcjach, a one wykręcają się od kontaktów.
Zachęcaj dzieci, by opowiadały dziadkom o swoich sprawach. Niech korzystają z ich pomocy i rad. Oni wiele już przeżyli i znają odpowiedzi na pytania nurtujące młodych ludzi. Mama chce przepytać wnuki z angielskich słówek? Przyklaśnij pomysłowi! Dzieci podszlifują obcy język, a włączenie się w życie wnucząt rozjaśni babci szarą codzienność. Problem polega na tym że Dzieci, patrząc na Rodziców, którzy nie mają do Dziadków szacunku, nie wierzą że Dziadkowie mogą ich czegoś nauczyć.

6. Słuchanie... ważna rzecz
Starsi ludzie uwielbiają snuć wnukom opowieści o swojej młodości, uczyć je różnych rzeczy, dzielić się zdobytymi przez lata doświadczeniami.
Pokazuj dzieciom, ile frajdy może dawać słuchanie zamierzchłych historii. Poproś mamę, by opowiedziała, co działo się w waszym mieście pół wieku temu. Co się wówczas nosiło, czym się ludzie interesowali. Takie rozmowy zapadają w dziecięcą pamięć nieraz na całe życie, podobnie jak czas spędzony z babcią na nauce haftowania czy wspólne wyprawy z dziadkiem na ryby. A starsi ludzie wiedzą wtedy, że mają dla kogo żyć.

7. Fajnie jest dogadzać wnukom
Gdy twoja mama ma przyjść z wizytą, dzieciaki są w siódmym niebie. Wiadomo, babcia dogadza, hołubi, uszczęśliwia zabawkami...
Obawiasz się, że dziadkowie za bardzo rozpuszczą dzieci? Niepotrzebnie! Oni właśnie od tego są! Spokojnie, świat się nie zawali, gdy maluchy zjedzą czekoladkę przed obiadem czy dostaną w prezencie kolejne autko. A babcia będzie cała w skowronkach, że mogła sprawić wnukom radość.

 


 



8. Buziaki od wnuków są najsłodsze
Odkąd twoje dzieci podrosły, babci często brak ich czułości.
Od czasu do czasu podpowiedz dzieciom, że ich serdeczne gesty są dla twojej mamy na wagę złota. Niech pamiętają o przytuleniu, całusach, wzięciu za rękę czy miłych słowach. Często jest to ten okres kiedy Wnuki omijają Dziadków, tymczasem ich doświadczenie i patrzenie na życie z pewnego dystansu, mogło by bardzo Wnukom pomóc.

9. Miłe słowa cieszą
Twoja mama wspaniale gotuje, dzierga, interesuje się poezją.
Mów głośno o tym, że w pewnych sprawach dziadkowie są niezastąpieni. Niech dzieci wiedzą, że nikt nie piecze tak pysznej szarlotki jak babcia. To mamę uszczęśliwi, bo dzieciaki będą się jeszcze bardziej zachwycały babcinymi wypiekami.

10.Starszy wiek ma swoje prawa
Dziadkowie mają duży sentyment do przeszłości. Chcieliby, żeby wnuki szanowały rodzinne tradycje, pamiętały o rodzinnych świętach.
Przypominaj dzieciom o ważnych datach i uroczystościach. Kupcie kwiaty twojej mamie w dniu urodzin, namalujcie dziadkowi imieninową laurkę. Nieważne, że dla twojego nastolatka elegancki strój w czasie niedzielnego obiadu to przesada. Przekonaj syna, by podporządkował się babcinym zwyczajom. Będzie jej miło.

 

To co istotne w Rodzinie by była i miłość i szacunek, jesli ktoś dokonuje manipulacji pytając a gdzie ja wtedy byłam, to odpowiedź jest bardzo prosta na plaży w Algarve. By wnuki wiedzieli że może Babcia nie zna się tak na Tablecie ale w wielu sprawach życiowych może Ci lepiej pomóc jak niedokształceni Rodzice. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz